על כלכלה ודובי הפנדה

על כלכלה ודובי הפנדה

ועכשיו – "המחשבה האחידה" אצלכם בסלון. לא צריך חדשות, לא צריך פרשנים משעממים. פשוט צפו בפרסומות ותדעו את מה שאתם צריכים לדעת על כלכלה.

"הארץ" השיק מוסף כלכלי יומי חדש – The Marker. כדי לשוות לו מראה צעיר ושובב, לקחו דב פנדה חביב שמופיע בפרסומות על תקן של מומחה, כמעט אורקל, שמסביר לבני-שיחו ההדיוטות את האמיתות הכלכליות המוחלטות. בשניים משלושת התשדירים (בכולם ניתן לצפות כאן) עוד אפשר איכשהו לראות ייעוץ פיננסי סביר – ביטוח מנהלים לא משתלם, לא כדאי להשקיע בבורסה כאשר כולם נכנסים אליה – אבל בתשדיר נוסף מודיע לנו הפנדה חגיגית שהעלאת שכר מינימום תגרום לנטישת מפעלים לחו"ל ולגידול באבטלה. מעניין, בדיוק הטיעונים בהם משתמשים התעשיינים בקרב שהם מנהלים בעניין נגד קמפיין ההסתדרות להעלאת שכר המינימום. זה כמובן הרגיז את ההסתדרות שזכתה בזמנו לסירוב מהדהד מצד הרשות השנייה כאשר ביקשה להקרין תשדיר המביע תמיכה בהעלאת שכר מינימום.

כמובן, יש פה כמה בעיות:

  • העובדה שהרשות השנייה מאשרת תשדיר פרסומת כזה למרות החוק המפורש האוסר פרסום בנושאים שנויים במחלוקת – ואשר נעשה בו שימוש ביחס לתשדיר ההסתדרות – מלמדת על הלך-רוח כללי בעניינים כלכליים-חברתיים, שהפנים לגמרי את שטיפת המוח הניאו-ליברלית . יותר מכך: אישור השידור מדגיש שוב עד כמה העניינים הכלכליים נתפסים באופן בסיסי כ"מקצועיים" וכ"טבעיים". רק נסו לדמיין מה היה קורה אילו הרשות השנייה היתה מאשרת את שידורה של פרסומת המביעה התנגדות לתכנית ההתנתקות.
  • אפשר לראות בכך גם דוגמא נוספת לאופן שבו תאגידים כלכליים – במקרה זה תאגיד תקשורתי מכובד – משתלטים על המרחב הציבורי ומפקיעים אותו לטובת האינטרסים הכלכליים שלהם. וכמובן, אם וכאשר הרשות השנייה תחליט בכל זאת לפסול את התשדיר, מותר להניח ש"הארץ" ירוץ לבג"ץ ויתבע ממנו – סיכוייו לזכות הם סבירים בהחלט – להגן בחירוף נפש על "חופש הביטוי המסחרי" שלו, ציפור נפשה של הדמוקרטיה.
  • תגובתו של "הארץ" אף היא מאלפת:

    מנכ"ל קבוצת הארץ, יוסי ורשבסקי, מסר בתגובה: "חוק הרשות השנייה אכן אוסר לפרסם תשדיר הכולל פרסומת שנויה במחלוקת פוליטית, ואולם כלל זה אינו חל על עיתון כמו 'הארץ', שמטבעו עוסק כל העת בעניינים שבמחלוקת, וגם נוקט עמדה לגביהם".

    כלומר, יש חוק לאנשים מן היישוב וחוק נפרד ל"הארץ". ליברלים תמיד הצטיינו בשמיעה סלקטיבית.

  • לגופו של עניין, דבריו של דב הפנדה בדבר ההשלכות של העלאת שכר המינימום הם, אם להתנסח בעדינות, שנויים במחלוקת. ריכוז של חלק מהטיעונים וטיעוני הנגד ניתן למצוא כאן וכאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *