חברה, גליון 12

חברה, גליון 12

http://www.newtopiamagazine.net – לאור הרוח האוטופית השורה באחרונה על 'חברה', יצאנו לחפש חברים. מסתבר, למי שדאג, שאנחנו לא לבד. האתר הזה הוא דוגמה – אחת מני רבות – לניסיון לייצר אלטרנטיבה תרבותית וחברתית, ניסיון שמבטא את הצורך הגובר והולך בקרב תנועות שמאל שונות להשתחרר מן המחנק הרעיוני שכופה הקפיטליזם הגלובלי. "יתכן שלעולם לא נגיע לאוטופיה, אך אפשר להגיע לניוטופיה", מצהירים עורכי המגזין האמריקאי הזה שמגדירים את משימתם כ"הצגת הפוליטיקה של השכל הישר לקורא הגלובלי". אין כאן קו אידיאולוגי נוקשה, אלא מבחר אקלקטי למדי של מאמרים ביקורתיים מעניינים בתחומי החברה, הכלכלה, הפוליטיקה והתרבות (אמרנו לכם שאנחנו לא לבד). כך, למשל, אפשר למצוא בגליון האחרון מניפסט ליבראלי חדש, יומן אינתיפאדה מירושלים ואפילו מאמר על פסאודו-סוציאליזם; הגליונות, אגב, הם בדרך-כלל גליונות נושא – פופוליזם, ערים, ריבונות, זכויות בעלי-חיים אם לצטט כמה מהם. עוד אפשר למצוא שם קישורים מצויינים ואפילו פורום א-לה 'חברה צודקת'. אוטופיה, ניוטופיה, העיקר שהמציאות תשתנה.

http://www.psiru.org – יחידת המחקר הבינלאומית בנושא השירותים הציבוריים, שמקום מושבה באוניברסיטת גריניץ' באנגליה, חוקרת את הפרטת השירותים הציבוריים ברחבי העולם. גם כאן, אפשר לראות כי נתניהו רק משקף – אולי באופן ברוטאלי יותר – את "רוח התקופה" של העידן שבו אנו חיים – ניאו-ליברליזם פוסט-מודרני המאמין שבעלות ציבורית היא אם כל חטאת. באתר הזה חושבים אחרת, ונעשית בו עבודת מחקר רצינית מאוד בעיקר בנושא הפרטת תשתיות – מים, אנרגיה, פסולת (אך גם בריאות) – שבאה לידי ביטוי בדו"חות ביקורתיים יסודיים. עוד אפשר למצוא כאן מידע רב על החברות הרב-לאומיות אשר "צדות" שווקים חדשים של תשתיות מופרטות או על סף הפרטה על פני כל כדור הארץ, וכן את אתר החובה של סטפן נתן, המומחה לענייני הפרטת בתי הסוהר, שביקר לאחרונה בישראל (ראו עמ' ???). לבסוף, יש באתר גם הפעלות חינוכיות, שמיועדות אמנם לאיגודי עובדים, אך ניתן בקלות להמירן גם לקהלים אחרים. גם חינוכי, גם חשוב.

http://www.banki-shabiba.org – מה, "פועלי כל העולם" זו לא המצאה של 'דבר אחר'?! האתר החדש של ברית הנוער הקומוניסטי מביא בפנינו את "הדבר האמיתי". לצד תעודת הזהות המפלגתית, ניתן למצוא באתר גם כתב-עת מקוון ( 'ספרטקוס' ) שהמוטו שלו הוא : "פה המקום לאנשים שרוצים לשנות את העולם". התכנים מעניינים אף שלעיתים פשטניים ולא בשלים. האתר שווה בכל זאת הצצה בעיקר בגלל רשימת קישורים שמאליים מרשימה מאוד, וכן בגלל הספריה האלקטרונית המקבצת את התרגומים הקלאסיים לעברית של מיטב כתבי מרקס, אנגלס, לנין, טרוצקי ולוקסמבורג. פנינה אמיתית, לפי יודעי דבר. אפשר למצוא שם גם תאריכון של היסטוריה רדיקלית, וכן את האינטרנציונל בתרגום ל-40 שפות, עם בונוס מלהיב באמת: אפשרות הורדה לטלפון הנייד. העולם מסתדר בלי מגל ופטיש?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *