חברה, גליון 8

חברה, גליון 8

www.hevra.org.il – לא, זו אינה פרסומת עצמית. מסתבר שעוד קבוצה של אנשים בחרה לעצמה את השם המחייב הזה ( ואפילו יותר מכך – "חברה צודקת" ) כדי ליצור אתר פרוגרסיבי יוצא מן הכלל: יש בו שאלות וסיסמאות נפוצות (מה עם דירוג האשראי? תחרות זה טוב, שירות ציבורי זה רע) עם תשובות קצרות וחדות, בחינת "דע מה תשיב" לשטרסלריזם; בנוסף יש באתר ארכיון עדכני מאוד – אוצר אמיתי – של כתבות שהתפרסמו בעיתונות בנושאי חברה וכלכלה; לוח אירועים שוטף; והמון-המון רצון ליצור כאן חברה צודקת יותר. אחים הולכים יחד (וזו בהחלט הזמנה לחבירה רעיונית וארגונית).

www.paecon.net – "רשת הכלכלה הפוסט-אוטיסטית" היא תוצר של מאבק (אינטרנטי כמובן) בו החלו לפני כ-3 שנים סטודנטים לכלכלה בצרפת למען רפורמה של לימודי הכלכלה באוניברסיטאות אשר משקפים כיום את האורתודוקסיה הניאו-ליברלית השלטת, שהואשמו ב"אוטיזם" בשל הניתוק המוחלט של הדיסציפלינה הכלכלית (גם בישראל, כמובן – ראו מאמרו של חגי קוט) מן העולם שבחוץ. הסטודנטים זכו לתמיכה מחלק ממרציהם, וכך נוצר דיון ציבורי סוער שהוביל לדו"ח ציבורי, בהזמנת הממשלה הסוציאליסטית בצרפת, שתמך בעיקר עמדותיהם של הסטודנטים. בינתיים המאבק התפשט ברחבי העולם (גם סטודנטים בהרווארד ובקיימברידג' יצאו לאחרונה בתביעה דומה) ובאתר ניתן למצוא מאמרים ביקורתיים רבים וקישורים לאתרים אחרים בעלי אוריינטציה דומה. כמו-כן ניתן להרשם באתר – בחינם – כדי לקבל כתב-עת, שיוצא מדי חודשיים, בנושא הכלכלה הפוסט-אוטיסטית, ואשר מופץ כיום לקוראים מ-140 מדינות (וחלקים ממנו מתורגמים ל-8 שפות). רומא לא נבנתה ביום אחד (אבל גם מסע של 1000 מייל מתחיל בצעד קטן אחד). בקרוב אצלנו?

www.bostonreview.net – אחד הדברים הנפלאים – והמייאשים – באינטרנט הוא הנגישות האינסופית לאלפי כתבי-עת באינספור תחומים. זהו אחד מהם: "פורום פוליטי וספרותי" (שעוסק גם בקולנוע), בעל אוריינטציה שמאלית ומבחר של כותבים פרוגרסיביים בכירים, ואשר מטפל במגוון רחב של נושאים – החל בשאלת השליטה על השירותים הציבוריים דרך הצעת פתרון למדינה דו-לאומית בא"י-פלסטין וכלה בשאלת היחסים שבין אינטרנט ודמוקרטיה. ההתמקדות היא, בדרך-כלל אמריקאית, אך מרבית הנושאים כללים מספיק כדי לספק עניין גם לאחרים. מה שמעניין כאן הוא שכל גיליון – הם, כמובן, מצויים כולם על הרשת, בחינם – פותח במאמר פרוגרמטי בנושא מסויים ולאחריו באות 7-8 תגובות למאמר, ובסופן תגובת הכותב לתגובות. זוהי צורת דיון מעשירה ומרתקת, המאפשרת הבנה לעומק של סוגיות עכשוויות. מן הסתם יש עוד אלף כמוהו, אבל כתב העת מומלץ בחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *