על הקשר בין איסור פרסום מזון מזיק לילדים לשינוי חברתי-כלכלי (פייסבוק שחרית, 9.10.16 (עם ד"ר ליה אטינגר))

על הקשר בין איסור פרסום מזון מזיק לילדים לשינוי חברתי-כלכלי (פייסבוק שחרית, 9.10.16 (עם ד"ר ליה אטינגר))

קיימות דוגמאות רבות הממחישות את הבעייתיות של השיטה הכלכלית שלנו – השכר הקפוא, הפערים המאמירים, מחירי הדיור המטורפים, השחיקה הנמשכת של השירותים הציבוריים ועוד. אך לעיתים דווקא ידיעות קטנות בשולי החדשות יכולות להאיר את הכשלים העמוקים שבבסיס הכלכלה המודרנית.
קחו למשל את ההמלצות המסתמנות של ועדת הרגולציה של משרד הבריאות בעניין מזון בריא. על-פי הדיווח בדה מארקר, ועדת הרגולציה של משרד הבריאות עתידה להמליץ, בין השאר, על שינוי רכיבים הדרגתי של המוצרים, על חובת סימון בחזית האריזה, על הנגשה כלכלית של מזון בריא, ובעיקר על מניעת שיווק והגבלת פרסום מזון מזיק לילדים.
אין ספק, המלצות חשובות וראויות שהגיע הזמן לממשן. אלא שהחלק המעניין בידיעה מובא בציטוט מפיו של "בכיר בחברת מזון גדולה" שרואה בהמלצות נצחון ליצרנים, מזהיר אמנם ש"ההמלצה הכי בעייתית נוגעת לאיסור פרסום ושיווק מזון מזיק לילדים", אך מאמין שהיא לא תצא לפועל, בטח לא באופן גורף. מן הסתם שתדלני חברות המזון יעבדו שעות נוספות.
הדברים האלו מדברים בעד עצמם:
האם אתם מכירים מישהו או מישהי שעשויים, מבחינה עניינית, להתנגד לאיסור על פרסום ושיווק מזון מזיק לילדים?
האם לא ברור שנרצה למנוע חשיפה של ילדים למזון מזיק?
האם לא ברור שילדים, בעיקר רכים בשנים, אינם מסוגלים להבחין בין סרט לפרסומת?
האם לא ברור שתפקידה של המדינה, ותפקידנו שלנו, להגן על מי שכמו ילדינו, הוא חסר ישע?
אלא שמה שנראה לנו מובן מאליו נוגד את ההיגיון העמוק של השיטה הכלכלית שלנו. זוהי שיטה שמעודדת ומתגמלת יצירת רווחים בכל מחיר מתוך אמונה שבסופו של דבר כולם מרוויחים מלחיות בחברה עשירה יותר. בדיוק מקרים "קטנים" כאלה צריכים להפוך למקרי מבחן ולגרום לנו לחשוב על ההיגיון של השיטה כולה.
האם הפיתויים של חיים בחברה עשירה יותר לא מובילים אותנו להשאיר ירושה שלילית לילדים?
האם לא סביר יותר להניח שכאשר חברה מגיעה לרמה נאה של עושר גם על ההיגיון הכלכלי להשתנות, ואנחנו יכולים להרשות לעצמנו להשקיע הרבה יותר בתחומים של רווחת הציבור, למשל בבריאות ובחינוך לכל?
האם לא הגענו כבר מזמן לרמת העושר המאפשרת לנו לעשות זאת?
שנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לחשיבה מחודשת על כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *