סיכום שנת 2020 (פוסט שחרית)

סיכום שנת 2020 (פוסט שחרית)

תכלה שנה וקללותיה. זה ברור לגמרי בהקשר של 2020 על שלל משבריה הבריאותיים והכלכליים-חברתיים. בה בעת, מותר גם לומר שהשנה האזרחית הקרבה אל סופה היתה גם המעניינת והמאתגרת ביותר בעשורים האחרונים, ויתכן מאוד שבפרספקטיבה היסטורית, היא תיזכר כשנת מפנה דרמטית.

כך, למשל, האסימונים שירדו לרבים ורבות (נכון, בעיקר במעמדות הביניים) בהקשרים מגוונים של חיי היומיום – החל מעבודה מרחוק במקום שעות בפקקים, דרך התמורות ביחסים המגדריים בבית וכלה בצמצום הצריכה – עשויים לחולל שינויים עמוקים בשוק העבודה ובטביעת הרגל הפחמנית שלנו (שתהיה כרוכה בהיחלשותן של תעשיות עתירות זיהום כתעשיית הנפט והגז ותעשיית התיירות, עניין שיהיו לו בוודאי גם השלכות כלכליות ניכרות). אכן, התל"ג עשוי להיפגע, אבל יתכן גם שבשנה הזו נזרעו זרעים למדידה נכונה יותר של הביצועים הכלכליים – כזו שתראה בצמיחה כלכלית רק אמצעי ולא תכלית בפני עצמה ושתביא בחשבון מדידה איכותית ולא רק כמותית של השגשוג האנושי; כזה שיימדד לא רק על סמך כמות המוצרים שהזמנו באמזון אלא גם בהתאם לעבודות הטיפול (care) שאינן נמדדות, לאיכות החיים הקהילתיים ולמידת השמירה על נחלת הכלל שלנו.

מותר לקוות גם שמשבר הקורונה יטלטל וינער את המערכת הפוליטית השבורה שלנו, שמחויבת, כפי שהתגלה מחדש בחודשים האחרונים, בראש ובראשונה לאינטרסים אופורטוניסטיים ומגזריים של שימור עצמי. גם המסגרות המפלגתיות הקיימות – הלא דמוקרטיות ברובן המכריע – אינן מותאמות יותר למציאות – הטכנולוגית, החברתית, התרבותית –המשתנה במהירות רבה, ובוודאי שאינן מסוגלות לפעול לקידום טוב חברתי משותף.

דרוש לנו אפוא שידוד מערכות עמוק – בהגדרה מחודשת, חוצת מגזרים, של קווי המחלוקת – וההסכמה! – החברתיים (ותודה למנסור עבאס); ביצירתן של פלטפורמות דמוקרטיות יותר של השתתפות אזרחית; בהגדרה מחודשת של יחסי הכוחות בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי (שלרבים מראשיו היתה הקורונה שעה יפה במיוחד) ועוד ועוד. שנת 2021 יכולה להיות התחלה חדשה גם בתחום הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *