כלכלה אנושית – פוסט שבועי (פייסבוק שחרית, 11/4/2016, ביחד עם ד"ר ליה אטינגר)

כלכלה אנושית – פוסט שבועי (פייסבוק שחרית, 11/4/2016, ביחד עם ד"ר ליה אטינגר)

פרופ' אנתוני אטקינסון נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בתחום אי-השוויון. ב-2015 פרסם ספר חשוב שנקרא בפשטות "אי שוויון" (Inequality), ושהפך באופן מיידי לקלאסיקה. במאמר שפורסם לאחרונה, המבוסס על הספר, הוא מציע דרכים מגוונות ומעשיות מאד לצמצום הפערים החברתיים, שרבות מהן מתכתבות עם ההצעות שלנו בשחרית:
* השקעה והכוונה מדינתית בפיתוח טכנולוגי, כך שיתבסס על שיקולים חברתיים ולא ייתפס כגזירת גורל (האם רובוטיזציה המוחקת משרות היא תמיד הכרחית?).
* הרחבת הפרוגרסיביות של מערכת המס; מיסוי ירושות וחלוקתן לכלל האזרחים.
* השקעה בגיל הרך. מחקרים רבים מראים שההתערבות אפקטיבית לפני גיל 3 בצורה של סבסוד מעונות יום, כיתות קטנות וכו', יכולה להניב תשואה חברתית אדירה בדמות אוכלוסייה עם יותר השכלה ופחות הוצאות רווחה.
* מאבק נחוש באבטלה.
* מאבק במונופולים ובקבוצות האינטרס.
* הבטחת תשואה פנסיונית על-ידי הממשלה.
* הגדלת ערכם של הנכסים הממשלתיים.
* וגם, באופן לא מפתיע למי שעקב אחרינו בחודש האחרון – יצירת מודל של משכורת בסיס לכל – רעיון ותיק שמעורר כיום עניין מחודש ברחבי העולם, ולפיו המדינה תחלק משכורת חודשית קבועה לכל אזרחיה, ללא קשר לרמת הכנסתם.
לדעתנו, ראוי להוסיף כאן כיוונים נוספים כמו חיזוקן של קהילות, טיפוח הכלכלה המקומית, קידום תעשיות יצרניות ולא ספקולטיביות, ודמוקרטיזציה של המערכת הפיננסית.
בקיצור, הרעיונות מרובים, וכעת נדרש רצון פוליטי לקדם אותם. כדי שזה יקרה, הציבור – כלומר, אנחנו – נדרש להפעיל לחץ מתמשך ובלתי-מתפשר בתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *