ויקי קנפו שוב יוצאת לדרך (פייסבוק שחרית, 2.11.16 (עם ד"ר ליה אטינגר))

ויקי קנפו שוב יוצאת לדרך (פייסבוק שחרית, 2.11.16 (עם ד"ר ליה אטינגר))

ויקי קנפו יוצאת שוב לדרך.
מי שבאופן מעורר השראה, צעדה בשנת 2003 ממצפה רמון לירושלים במחאה על הפגיעה חסרת התקדים באוכלוסיות המוחלשות, שגרמה תכניתו הכלכלית של בנימין נתניהו, החלה לצעוד, מבית רה"מ בקיסריה למעון רה"מ בירושלים, בדרישה לתקציב חברתי שיפעל לצמצום העוני והפערים החברתיים.
פעם נוספת, ויקי קנפו מציבה בפנינו את השאלה כיצד המדינה עשירה אך רבים כל-כך מאזרחיה הם עניים, ובעיקר מזכירה לנו שחלוקת הכנסות כה מעוותת איננה גזירת גורל, כי אם תוצר של מדיניות כלכלית מכוונת, המצמצמת את השירותים הציבוריים ואת רשתות הביטחון החברתיות, ומעניקה עוד ועוד הטבות לאלה שיש להם. כדאי לשוב ולומר זאת: צמיחה כלכלית היא רק אמצעי.
המטרה שעל הכלכלה לשרת, באמצעות כלל המערכות החברתיות והתרבותיות, היא קידום השגשוג האנושי, שיאפשר לכל אדם חיים בכבוד שיקנו לו את הזדמנות אמיתית לממש את מלוא יכולותיו.
חשוב מכך:
הצעדה של ויקי קנפו – כמו צעדת השיוויון למען שיוויון הזדמנויות בחינוך וברווחה של מיכאל ביטון, ראש מועצת ירוחם, שהתקיימה בחודש יוני האחרון, ולהבדיל, צעדת "נשים עושות שלום" שהתקיימה בחג סוכות- מבליטות את חיוניותה של ההשתתפות הדמוקרטית ואת ההכרה ששינוי "מלמעלה" מחייב הרבה פעמים מאמץ סיזיפי נחוש "מלמטה".
היא מזכירה לנו שהאויב של השינוי החברתי הוא הייאוש והאדישות וה"כולם מושחתים" וה"אין מה לעשות", ושבניגוד לשיסוי המתמשך והשיטתי של קבוצות ומגזרים אלו באלו (הדוגמה הטריה – הניסיונות לסגור את תאגיד השידור "כאן"), ישנו אופק אפשרי של טוב משותף.
א/נשים כמו ויקי קנפו, הפועלות מתוך סולידריות ואמונה בתיקון עולם, מזכירות לנו זאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *