אחריות תאגידית זה גם לא לסייע בהעלמת מס (פורסם ב-24.11.14, The Marker)

אחריות תאגידית זה גם לא לסייע בהעלמת מס (פורסם ב-24.11.14, The Marker)

הקנסות העצומים, יותר מ–2 מיליארד שקל, שצפוי בנק לאומי לשלם בארה"ב בגין סיועו לאזרחים אמריקאים לחמוק מתשלומי מס, עוררו זעם ציבורי עצום. הזעם אינו נובע רק מעצם ההתנהגות הבעייתית של בנק גדול, אלא גם מהעובדה כי נושאי המשרה האחראים לכישלון האדיר הזה, ובראשם המנכ"לית לשעבר גליה מאור, לא ייפגעו ממנו בשל הכיסוי הביטוחי ששולם עבורם; וכן מכך שאת הקנס ישלם בפועל הציבור הרחב באמצעות כספי הפנסיה שלו. התבוננות נוספת בפרשה זו — כמו גם בקנס שמסתמן שיוטל בארה"ב על בנק מזרחי טפחות בגין התנהלות דומה — יכולה לספק עוד תובנות חשובות.

ראשית, מי שעוקב אחר המדיניות האמריקאית מאז המשבר ב–2008 יודע שהיא עיצבה דפוס פעולה יעיל נגד תאגידים רב־לאומיים הפועלים ב"אזור האפור". במקום לגרור אותם למשפטים ארוכים ומיוחצנים שעשויים לפגוע במוניטין שלהם ואף למנוע מהם גישה לשוק האמריקאי, מוטלים על תאגידים אלו קנסות מנהליים כבדים, ללא הרשעה פלילית. כך נעשה בזמנו לגבי הבנק השווייצי UBS, וכך נעשה כעת לגבי לאומי. החיסכון בזמן שיפוטי וההכנסה לקופה הציבורית שווים לאמריקאים יותר מאשר כמה גולגלות של בנקאים.

שנית, וחשוב אף יותר: יש פריזמה נוספת שדרכה כדאי להתבונן במקרה הזה — שאלת האחריות התאגידית. בשנים האחרונות תאגידים ישראליים גדולים מתהדרים ב"אחריות חברתית" וב"תרומה לקהילה" כחלק מ"אזרחות תאגידית" טובה. ואולם, כפי שמדגים המקרה של לאומי, חסרה בפעילותם חוליה מרכזית: האחריות הכלכלית של התאגיד, ובראשה — קיומה של מדיניות מס אחראית.

ואכן, בשנים האחרונות הולכת וגוברת במערב יצירת הזיקה בין מדיניות מס ובין אחריות תאגידית. ההנאה מהמשאבים המדינתיים — כוח עבודה משכיל, בתי משפט, תשתיות תחבורתיות — וגם מפריבילגיות כמו האחריות המוגבלת, יוצרת ציפייה שהתאגידים יחזירו את חלקם לחברה ויקיימו התנהלות מיסויית הוגנת. התחמקות מתשלומי מס, למשל, אינה עולה בקנה אחד עם אחריות כלכלית, ולכן על תאגידים להימנע ממנה. לאומי אמנם לא חמק מתשלום מס בעצמו, אך אם עצם עיניים וסייע ללקוחותיו לעשות זאת, הוא נהפך לשותף במעשה.

ההבנה שאחריות המנהלים משתרעת גם אל מעבר לביצועים פיננסיים מתחילה לחלחל אל השיח ואל הפרקטיקה התאגידיים. דוגמה בולטת לכך היא הודעת סטארבקס בינואר 2013 כי בתגובה לביקורת ציבורית על תשלומי המס הנמוכים שלה בבריטניה, תגדיל באופן וולונטרי את שיעורם. גם פירמות ראיית חשבון גדולות (שבאופן אירוני הן שמעצבות את תכנוני המס הבעייתיים) כמו KPMG מייעצות בשנים האחרונות ללקוחותיהן לגלות אחריות כלכלית ולאמץ מדיניות מס ברורה ושקופה, כדי להימנע מסיכונים עסקיים כמו פגיעה במוניטין, עלויות ליטיגציה, אובדן חוזים ציבוריים ואף יצירת חוסר ודאות למשקיעים.

ראוי להזכיר גם כי בעקבות המשבר הפיננסי הגדול נחלש מעמדה של הסודיות הבנקאית, לאחר שמדינות G20 החליטו על החרפת המאבק הבינלאומי בתופעת מקלטי המס. יצירת מנגנון לחילופי מידע אוטומטיים בין רשויות מס (ישראל הודיעה לאחרונה שתצטרף אליו עד 2018) או הטלת חובות דיווח לפי מדינה — צעדים אלו מצויים כיום בשלב כזה או אחר של יישום במדינות המערב.

כדי שהמקרה של בנק לאומי יהווה נקודת ציון חשובה בדרך לנקיטת מדיניות מס אחראית יותר — שגם תסייע במאבק החשוב במקלטי המס — על הבנקים בישראל "להחליף דיסקט". ברור גם שכל עוד נושאי משרה לא ייפגעו כתוצאה מהתנהגות ניהולית הרפתקנית על חשבון כספי הפנסיה של הציבור (או במילותיו של דו"ח האחריות התאגידית האחרון של לאומי: "כאחראית לניהול כספם של אחרים, הקבוצה מחויבת לפעול באחריות תוך מזעור כל סוגי הסיכונים"), הדיבורים על "אחריות חברתית" מצדם יישארו חלולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *